Πέμπτη 17 Απριλίου 2014

Αν βιαζόταν λίγο, ίσως να ...Μπουρούση!

Όπως στο 1ο ματς των πλέι-οφ της Ευρωλίγκα, έτσι και στο 2ο, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να νικήσει τη Ρεάλ. Η Βασίλισσα, με κορυφαίο τον Μπουρούση, τον νίκησε 82-77 στη Μαδρίτη, έκανε το 2-0 και πλέον οι Πρωταθλητές Ευρώπης θέλουν τρεις σερί νίκες για να πάνε F4. Τρίτο ματς τη Δευτέρα στο ΣΕΦ.

Οι πολλές χαμένες βολές (15/27) και τα πολλά άστοχα ελεύθερα σουτ έκαναν τη διαφορά κατά του Ολυμπιακού στο Παλάθιο ντε λος Ντεπόρτες, αν και οι ερυθρόλευκοι το κυνήγησαν στο τέλος κόντρα στην κουρασμένη Ρεάλ αλλά δεν μπόρεσαν... Κορυφαίος των Ισπανών ο Μπουρούσης με 20 πόντους και πλέον οι πρωταθλητές Ευρώπης έχουν ένα... βουνό μπροστά τους για να ανατρέψουν την κατάσταση. Επόμενο ματς στο ΣΕΦ τη Δευτέρα του Πάσχα (21:45).
Πέτγουεϊ, Ντάνστον, Σπανούλης, Παπαπέτρου και Μάντζαρης ήταν η βασική 5άδα του Ολυμπιακού, με τον νεαρό Παπαπέτρου να ξεκινά καλά και τον Ολυμπιακό... ακόμα καλύτερο κάνοντας το 6-11 στο 3`. Τα 3 λάθη των ερυθρολεύκων (όλα ο Σπανούλης) έφεραν το 11-11, με τον Ντάνστον πάντως να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι κόντρα στον Μπουρούση, αλλά τα άσχημα νέα ήταν τα 2 φάουλ του Πέτγουεϊ. Παρά τα... εξωπραγματικά 5/5 τρίποντα της Ρεάλ, οι ερυθρόλευκοι έμεναν κοντά στο σκορ χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους όμως να συνεχίζουν το κρεσέντο τους εξ ου και το 28-21 στο 9`. Στο τέλος, οι Ισπανοί άρχισαν να παίρνουν τα ριμπάουντ με το σκορ να πηγαίνει στο 30-21 και τον Ντάνστον να γράφει το 30-23 στο 1ο δεκάλεπτο.
Τα τρίποντο του... Ρέγες για το 33-23 και 36-23 ήταν κακό μαντάτο, με τον Ολυμπιακό σε δύο σερί επιθέσεις να μένει την μπάλα στα χέρια. Το ματς ξέφευγε, καθώς είχαμε το 38-24 στο 14` με τον Ρέγες, αν είναι δυνατόν, να κάνει τη ζημιά στο 2ο δεκάλεπτο. Όσα και να `βαζε ο Κόλινς (1 δηλαδή...), τα έβαζε και η Ρεάλ με τη διαφορά να παραμένει διψήφια (41-30 στο 15`). Οι πρωταθλητές Ευρώπης παραήταν soft σε άμυνα και επίθεση, αν και το τρίποντο του Σλούκα μάζεψε κάπως το πράγμα (43-35 στο 17`), αλλά τουλάχιστον οι παίκτες του Μπαρτζώκα άρχισαν να βγάζουν κάποιο νεύρο. Το αντιαθλητικό του Κόλινς, που ήταν ο μόνος που έπαιζε σοβαρή άμυνα, στον Ρούντι ήταν... για γέλια και να σου το +12 (49-37), αλλά ο Πέτγουεϊ τον κρατούσε ζωντανό με τρίποντα και τον Σπανούλη να μπαίνει για πρώτη φορά στην περίοδο στο 19`... Το 53-44 του ημιχρόνου ήταν το "μη χείρον βέλτιστον", αλλά μόνο με Πετγουεϊ και Ντάνστον δεν γινόταν δουλειά, όσο και να ήταν "κουφό" τα 9/13 τρίποντα των γηπεδούχων...
Τα δύο τρίποντα του Σπανούλη κρατούσαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (57-52 στο 23`). Στη συνέχεια όμως τον πρόδωσε η περιφέρεια αλλά και τα λάθη του, με τον Γιούλ με 3/3 βολές να κάνει το 63-52 στο 25` και τους ερυθρόλευκους σε αυτό το σημείο να έχουν 1/7 βολές και κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Μπουρούσης σκότωσε τον Ολυμπιακό με τρίποντο για το 70-57, με τον Έλληνα σέντερ να φτάνει τους 17 πόντους και τα 10 ριμπάουντ στο 28`. Ένα 5-0 έφερε το 70-62, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου, αφού ο Μάντζαρης στο τέλος σπατάλησε μια επίθεση.
Ο Σλότερ με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 72-62, αλλά σ` αυτό το σημείο η επίθεση πρόδιδε τον Ολυμπιακό, χαρακτηριστικό το χαμένο ελεύθερο τρίποντο του Σλούκα. Η Ρεάλ από το 33` είχε πάρει το μπόνους των βολών στο μεταξύ και στο 34` είχαμε το 74-63, με τη μια βολή του Ντάνστον. Τα τρίποντα είχαν γίνει 7/18, είχε μπει 1 πόντος σε 4,5 λεπτά, η άμυνα κρατούσε, αλλά μπροστά... Ο Πέτγουεϊ μείωσε 75-66, αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Μίροτιτς με καλάθι-φάουλ σημείωσε το 78-66 στο 36`. Η Ρεάλ είχε κολλήσει, αλλά την ακολουθούσε και ο Ολυμπιακός, τα ελεύθερα σουτ δεν έμπαιναν και πλέον είχε αντίπαλο και τον χρόνο.
Όμως, στο 38` οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 78-71 με ένα 5-0 και ο Λοτζέσκι να το 78-73 στο 1`30``! Ο Μίροτιτς με 1/2 βολές το 79-73 και πάλι ο Λοτζέσκι το 79-75! Στα 47,9`` ο Σέρχιο με 1/2 βολές έκανε το 80-75, αλλά ο Ντάνστον έχασε την κρίσιμη επίθεση και πλέον απέμεναν 20`` και ο Μπουρούσης με βολές έκανε το 82-75, τελειώνοντας το ματς... Τελικό σκορ 82-77.
Τα δεκάλεπτα: 30-23, 53-44, 70-62,82-77